Czym charakteryzuje się pellet liściasty?
Jeśli mamy piec na pellet lub mamy zamiar się w taki zaopatrzyć, powinniśmy wiedzieć, czy lepszy jest materiał uzyskiwany z drzewa iglastego, czy liściastego. I czym dokładnie charakteryzuje się ten ostatni.
Pellet liściasty – parametry
Pellet to paliwo opałowe uzyskiwane z trocin stolarskich będących skutkiem obróbki drewna. Nie ścina się drzew specjalnie na potrzeby uzyskania materiału. Charakteryzuje się długim czasem spalania i niską emisyjnością dwutlenku węgla do atmosfery. Materiał ma niską wilgotność i prawie w całości się spala, więc po sezonie grzewczym nie pozostają duże ilości odpadów. W firmie OSKAR znajdziemy granulat o średnicy 6 mm, który powstał z resztek brzozy. Ten wytwarzany jest z czystego surowca, w którym nie ma kory i domieszek różnych substancji, dzięki czemu jego jakość jest najwyższa. Przedsiębiorstwo oferuje go w paczkach po 15 kg. Na rynku dostępny jest ten z drzew iglastych oraz pellet liściasty. Na który warto postawić?
Jaki pellet lepszy – iglasty czy liściasty?
Przed zakupem może pojawić się pytanie, czy warto postawić na ten pochodzenia liściastego, czy iglastego. Należy pamiętać, że choć początkowe właściwości opałowe są wyższe w przypadku drzew liściastych, to sam proces obróbki wiele zmienia. W przypadku iglastych, mamy do czynienia z żywicą, która przekłada się na lepsze rozpalanie i wyższą wartość energetyczną. Nie mniej im więcej żywicy, tym palność jest gorsza. Wybierając pellet liściasty, powinniśmy sprawdzić, jaką ma kaloryczność oraz jaka jest jego czystość, ponieważ to ostatecznie charakteryzuje jakość materiału grzewczego. Produkcja pelletu liściastego jest różna, że jeśli jest to brzoza, to będzie efektem ubocznym uzyskiwania tarcicy i desek. Dębowy powstaje przy produkcji mebli, więc jest groźniejszy dla zdrowia. Warto zauważyć, że średnia kaloryczność pelletu iglastego waha się w granicy 17,5 MJ/kg, podczas gdy pellet liściasty brzozowy ma wartość 18 MJ/kg.